"Приидите тука, приимите наука! - лято господне 1850"

ОУ "Свети свети Кирил и Методий" с.Калипетрово

 

 начало

 история 

училището днес

нашите учители

заедно учим...

шарена черга

проекти

История на училището

първият печат на училището     Училището в Калипетрово е второто в България учебно заведение, което още през 1857 година по предложение на даскал Рашко Блъсков е наречено на името на двамата солунски братя, Кирил и Методий. Красноречиво доказателство за това е печатът на училището, запазен и до днес, на който е изписана годината 1857 и имената на Кирил и Методий. За това всяка година на 11 май денят на светите братя, училището празнува своя патронен празник.

    Началото на днешното калипетровско школо е поставено на 29 юни 1850 година от видния български просветен и културен деец, възрожденския учител Рашко Блъсков с активното съдействие на трудолюбивите и родолюбиви калипетровци. Първите учители в селото, според написаното от Рашко Блъсков и неговия син – писателя Илия Блъсков, са поп Чока и даскал Върбан Чолака.                                               

снимка на потираОсобено затрогващ е разказа на Рашко Блъсков за дарителската акция, проведена в църквата, при която се събират 3900 гроша. От тях 1200 гроша остават за изплащане на златната чаша /така наречен потир, който е запазен и до днес/, а останалите пари се заделят за построяване на ново училище. И така до есента на 1850 година калипетренци имат нова сграда за училище, едничка в цялата силистренска околия.първата сграда на училището

                                         

След освобождението на България от турско робство калипетровското училище постига още по-големи зовоевания в овладяването на знанията.

По време на румънската окупация /1913-1940/, в училището не звучи българска реч. От есента на 1940 година Южна Добруджа е отново в пределите на майка България и в калипетровското училище децата се обучават на българско четмо и писмо.         

Изключително полезна и навременна е помощта на книгопечатницата на братя Игнатиеви, които даряват над 200 книги.

Училището през времето на своето съществуване преди и след Освобождението служи като огнище на просвета и култура, подготвяйки редица високо образовани кадри. Един от тях е Димитър Димитров Мъров, който пръв от Калипетрово завършва новооткрития Софийски университет, където изучава география и история.

 

Трудно е в една кратка историческа справка да се отразят имената на десетките учители, отдали своите знания и опит за обучението на поколения калипетренски деца. Повече от 250 възпитаници на училището завършват висше образование. Гордост за нас са: свещеник Христо Вълчев, учителствал в училището, народен представител в Учредителното събрание в Търново през 1879 година, приело Търновската конституция, акад.проф.д-р Жеко Чамурджиев, завършил медицина в Букурещ, проф. Кирил Еников, един от най-добрите почвоведи и агрохимици у нас, доц. Балуш Стойчев Банков, оперният певец Христо Сарафов и много други.

 

През 1960 година във връзка с честването на 110 годишнината от създаването на училището и за активна народополезна дейност, то е наградено с орден Кирил и Методий І степен.

 

1980 година е от важно значение за селото и неговите жители. Построена е новата сграда и учениците започват учебната година в светли и просторни класни стаи, в оборудвани кабинети.

155 години - век и половина след откриване на първото училище в Калипетрово, за обучението и възпитанието на учениците се грижат 27 учители - 1 учител е носител на І-ва професионална квалификационна степен и 5 на V-та ПКС. В училището се обучават 250 ученика в общо 15 паралелки, от които 8 в начален етап, 6 в прогимназиален етап и 1 подготвителна група.

горе

 

 

Актуализация 20.02.2014г.